Contact +31 (0)40 294 52 52 Crisisondersteuning (24/7) +31 (0)88 505 90 01 English
Bex*Impact Academy
Campagnes
Engagement
Reputatie
Cases
Downloads
Alle Bex*diensten
 

Ontslag aanzeggen, doe het goed

Leestijd 2 minuten | Als medewerkers niets aan ontslag kunnen doen, is het prettig als ze in de toekomst ambassadeurs voor de organisatie blijven.

Ontslag is een frustrerende boodschap. Die beperkt het bevattingsvermogen.

Een inkrimping of reorganisatie is een lakmoesproef voor de kwaliteit van management en communicatie. Betrek mensen met ervaring om het zo goed mogelijk te doen en nare situaties te voorkomen.  Ontslagen aanzeggen, ontslagen worden: het is pijnlijk. Veel leidinggevenden die moeten ontslaan, krijgen letterlijk maagpijn, liggen ’s nachts wakker. Voor wie ooit ontslagen is, blijft dit levenslang een litteken op de ziel.

Voorbeeld. Een organisatie gaat ondersteunende diensten inkrimpen. Een columnist in het personeelsblad beschrijft  de onzekerheid: . De spanning is groot over wie boventallig wordt verklaard en wie niet. De brief zou deze week komen, werd gezegd. Maar dat zou ook vorige week zo zijn en vorige maand, evenals de maand dáárvoor. Hij zou per post komen en later weer niet. Het zou in een persoonlijk gesprek worden verteld en later zou hij door de leidinggevende op de afdeling worden overhandigd. Hij zou donderdag komen, maar nu is het verschoven naar vrijdag. . De columnist schrijft het bestuur te bewonderen en de managementlaag eronder is de meest professionele groep die hij ooit aan het werk heeft gezien. De inkrimping van ondersteunende diensten is dan ook vooral aan de crisis te wijten, zeker niet aan medewerkers of het management.

  • Ambassadeur voor de organisatie blijven na ontslag

Reorganiseren is stressvol. Er zijn lang onzekerheden, bij het verantwoordelijke management én de medewerkers. Vaak gaat het om een combinatie van afbouw van mensen én opbouw van een nieuwe slagvaardige en efficiënte organisatie. Hoe meer deze processen vervlochten zijn, hoe lastiger het is en hoe moeilijker de communicatie is. Want afvloeiingen gaan gepaard met verlies van energie. En het komt voor dat die vervlechting een jaar of langer duurt. Waarin medewerkers die afvloeien en die blijven móeten samenwerken.

Ontslag is een frustrerende boodschap. Wie het zelf heeft meegemaakt, die weet: het beperkt jouw eigen bevattingsvermogen. Je hoort daarna heel selectief, vaak alleen wat je wilt horen. De leidinggevende moet er vooral zijn om boosheid en frustratie op te vangen, begrip te tonen voor het ontredderde gevoel van de medewerker. Dat is de reden dat Bex* vaak oefent met de leidinggevenden die ontslag aanzeggen. Die kan dan ‘voorvoelen’ wat haar of hem te wachten staat. En oefenen met wat haar of zijn gedrag oproept bij de medewerker.

Wie slecht reorganiseert of inkrimpt, snijdt zich in de vingers. Het is zonde, het kan tot jarenlang wantrouwen tegen het management leiden. Als medewerkers niets aan ontslag kunnen doen, is het prettig als ze in de toekomst ambassadeurs voor de organisatie blijven. En dat kan, als je de HR-procedures goed onder controle hebt en met invoelende communicatie. Bex* heeft bij partners en in het engagementteam communicatieprofessionals met jarenlange ervaring die veel vaker met dit bijltje hebben gehakt. Wij delen die ervaring graag.

Meer weten?

Bel me gerust op
+31 (0)40 294 52 52
+31 (0)6 53 49 15 39

Deel via
Facebook Twitter Linkedin

Bex*communicatie
Piuslaan 70a
5614 CM Eindhoven
Routebeschrijving
+31 (0)40 294 52 52

Home
Over ons
Marktkennis
Nieuws
Bereikbaarheid
Offerte aanvragen
Nieuws ontvangen
English summary

Acute ondersteuning bij crisissituaties (24/7)
+31 (0)88 505 90 01

Bex*Impact Academy
Campagnes
Engagement
Reputatie
Cases
Downloads
Alle Bex*diensten
Privacyverklaring

info@bexcommunicatie.nl

Home
Over ons
Marktkennis
Nieuws
Bereikbaarheid
Offerte aanvragen
Nieuws ontvangen
English summary

Bex*Impact Academy
Campagnes
Engagement
Reputatie
Cases
Downloads
Alle Bex*diensten
Privacyverklaring

Webdesign & webdevelopment door Keistoer